Довідки: (050) 305-47-25

Щорічний аудит – для кого він буде обов’язковим?


З 1 січня 2018 року набирає чинності Закон № 2164, яким внесено зміни до Закону про бухоблік. Найбільше всіх цікавить питання, кому доведеться проходити щорічний аудит?

По-перше, щорічний аудит для деяких юросіб вже існує у 2017 році і надалі вводиться не для всіх. Хоча, дійсно, для досить широкого кола юросіб і сказати, що його проходитимуть одиниці, вже не можна.

По-друге, введення щорічного аудиту вводитиметься поступово: частина юросіб зобов’язана буде оприлюднити аудиторські висновки вже у 2018 році, інша частина – в 2019 році. Для тих, хто робитиме це вперше, пояснимо: у 2018 році треба буде оприлюднити фінансову звітність та аудиторський висновок за 2017 звітний рік. Відповідно, у 2019 році – за 2018 звітний рік.

Для кращого розуміння, хто має проходити такий аудит, а хто ні, і з якої дати цей обов’язок працює, наводимо нижче таблиці за видами юросіб. Важливою для розуміння правил проведення обов’язкового аудиту є класифікація підприємств за розмірами, введена Законом №2164.

Таблиця 1. Аудит у державних і комунальних підприємствах

аудит у державних та комунальних

Таблиця 2. Аудит у емітентів цінних паперів

Аудит у эмитентов ценных бумаг

Таблиця 3. Аудит у фінансових установах

аудит у фын

Таблиця 4. Аудит у публічних акціонерних товариствах

аудит у публ

Таблиця 5. Аудит у підприємств, що здійснюють діяльність з видобутку корисних копалин

аудит у предприятий корисних копалин

Таблиця 6. Аудит у суб’єктів природних монополій

аудит природних монополый

Таблиця 7. Аудит у великих підприємствах

Аудит великих підприємств

Таблиця 8. Аудит у середніх підприємствах

Аудит середных пидприэмств

Що буде у разі непроведення аудиту?

З одного боку, Закон №2164 розширює коло тих, хто має проходити обов’язковий аудит.

З іншого боку, про відповідальність за непроходження обов’язкового аудиту цей Закон нічого не говорить.

Але існує проект Закону про проведення аудиту фінзвітності. В його доопрацьованій версії міститься вид адмінвідповідальності за порушення вимог законодавчих актів щодо подання та оприлюднення фінансової звітності.

Для цього пропонується доповнити КУпАП новою статею 163-16. За нею:

порушення власником або посадовою особою, яка здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів, порядку подання фінансової звітності та порядку оприлюднення фінансової звітності разом з аудиторським звітом відповідно до вимог законодавства, потягне за собою накладення штрафу на посадових, уповноважених осіб від 1000 до 2000 нмдг (від 17000 до 34000 грн).

За повторне протягом року порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, – штраф у розмірі від 2000 до 3000 нмдг (від 34000 до 51000 грн).

Ще раз звертаємо увагу: це поки що законопроект. Але він цілком може стати Законом вже у найближчі місяці.

Джерело: https://dtkt.com.ua